Pogotowie ds. Inertyzacji Powietrza Kopalnianego wykorzystuje gazy inertne (azot lub dwutlenek węgla) do likwidacji zagrożeń pożarowych. Azot, dzięki nowoczesnym urządzeniom, pozyskiwany jest bezpośrednio z powietrza atmosferycznego lub gazowany jest ze stanu ciekłego. Podczas akcji gazy wtłaczane są w miejsce zagrożenia i wypierają tlen. Dzięki temu minimalizowane jest zagrożenie pożarowe i wybuchowe bezpośrednio w wyrobisku.
Inertyzacja jest to częściowe lub całkowite zastępowanie powietrza lub palnej atmosfery przez obojętny gaz. Działanie gazów obojętnych polega na wypieraniu przez nie tlenu oraz innych gazów palnych z atmosfery, w skutek czego maleje stężenie tych gazów, a zwłaszcza tlenu.
Jest to bardzo skuteczna metoda zapobiegania wybuchom, pożarom i jest rozważana w tych przypadkach, gdy ryzyko wybuchowe lub pożarowe nie może być wyeliminowane przez inne środki.
W górnictwie polskim znane i stosowane są 3 metody inertyzacji atmosfery kopalnianej:
- inertyzacja dwutlenkiem węgla,
- inertyzacja azotem,
- inertyzacja wilgotnymi, niskotlenowymi gazami spalinowymi (o zawartości do 3% O2).
Wyposażenie pogotowia stanowią urządzenia membranowe do pozyskiwania azotu z powietrza atmosferycznego – Membranowe Generatory Azotu.
Pogotowie Specjalistyczne ds. Inertyzacji Powietrza Kopalnianego
Marcin Pachoński
tel. + 48 32 38 80 512